Humani
Pracownia Psychoterapii i Rozwoju Osobistego

Artykuły

Czytaj dalej

Mentalizacja. Jak wejść w skórę drugiej osoby? Anna Król-Kuczkowska

To nic niewarte. Na bank ją nudzę. Już ja wiem, co oni myślą. Zrobili to na złość. To na pewno moja wina. To na pewno ich wina. Umysł potrafi być przerażającym miejscem. Dlatego nie chce się tam wchodzić samemu. Z Anną Król-Kuczkowską rozmawia Agnieszka Jucewicz.

Czytaj dalej

Nie zawsze czas wyleczy rany - czyli co o psychoterapii mówi nauka Anna Król-Kuczkowska

Nie kwestionujmy psychoterapii jako metody leczenia! To dyscyplina naukowa, na podstawie której udaje się leczyć wiele przypadłości psychicznych i somatycznych. Wielokrotnie powtarzane badania z pola neuronauki pokazują, że trauma, fizyczna czy emocjonalna, pozostawia w mózgu obserwowany ślad. Profesjonalna psychoterapia potrafi taką bliznę goić.

Czytaj dalej

Ekonomia dla początkujących Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

O pieniądzach się nie mówi? Przecież to nieprawda! A gdy pyta dziecko, tym bardziej warto o nich porozmawiać. Na miarę dziecięcej wyobraźni i możliwości zrozumienia. Pieniądze są nieodłączną częścią naszego życia. I dzieci też ma ją z nimi kontakt. Zaczyna się już przy narodzinach. Albo przy chrzcinach. W późniejszej wersji – od roczku i kolejnych urodzin. Dziecko dostaje pieniądze w prezencie. Jak pomóc maluchowi zrozumieć wartość pieniędzy?

Czytaj dalej

Różny jest świat Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

Każde dziecko w którymś momencie swego życia odkrywa, że to, co mówi jedna ważna dla niego osoba, „nie zgadza się” z tym, czego wymaga inna ważna osoba. Jest zdezorientowane, bo nie wie, komu ma się podporządkować. I komu może zaufać. Dla dziecka różnorodność w jego świecie może być czymś przyjemnym lub trudnym. Różnorodność potrzeb i oczekiwań.
Jak się z nią oswoić, tak aby czerpać z jej dobrodziejstw również w życiu dorosłym?

Czytaj dalej

Dziecko przed ekranem Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

Czy znacie małe dziecko, które nie wie, jak wygląda telefon komórkowy? Albo laptop? Nowoczesne sprzęty elektroniczne są wszechobecne. I warto z nimi dziecko oswajać. Byle rozważnie. Jakie są plusy i minusy wprowadzania dzieci w świat cyfrowych urządzeń?

Czytaj dalej

Przedszkolny falstart Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

Czasem trzeba podjąć decyzję o zabraniu dziecka z przedszkola.Towarzyszyć jej może uczucie porażki,ale też ulgi. Warto ułożyć nowy scenariusz i pomyśleć o tym, co zrobić, by w przyszłości dziecko dobrze poczuło się w przedszkolu.

Czytaj dalej

Czas swoje robi Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

Adaptacja dziecka w przedszkolu może trwać kilka tygodni: trzy, sześć, a niekiedy nawet dziesięć. Dziecko musi w tym czasie poznać nowe miejsce, przystosować się do innego rytmu dnia, a także zaakceptować obowiązujące w przedszkolu zasady. Nawiązuje relacje z panią, opiekunkami, dziećmi. To wszystko wymaga od niego sporego wysiłku.
Co sprzyja dziecku podczas oswajania się z nową sytuacją?

Czytaj dalej

Duże tajemnice dla małych ludzi Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

Każdy kij ma dwa końce. Niechętnie uznajemy tę prawdę, gdy potrzebujemy jasnego rozstrzygnięcia problemu. Zwłaszcza natury wychowawczej. A właśnie w wychowaniu i w relacji z dzieckiem najlepiej widać, że rzeczywistość nie jest czarno-biała. O wielu rzeczach nie mówimy dziecku, chcąc je chronić. Ale czasem ukrywanie ważnych spraw tworzy napięcie trudne do zniesienia dla malca.
Kiedy wtajemniczać dziecko w sprawy dorosłych. Czy zawsze warto to robić?

Czytaj dalej

Wakacyjne powiększenia Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

Rodzinny wyjazd skłania do patrzenia na dziecko z innej perspektywy, w przybliżeniu – niczym przez lupę. Przyjrzenie się z bliska daje wiele informacji, potwierdza lub rozprasza wątpliwości. Ma jednak i pułapki. Zbyt duża koncentracja na jednej sprawie uniemożliwia spojrzenie na całość. I tak przy patrzeniu przez lupę w słońcu trzeba uważać, aby coś się nie zapaliło.

Czytaj dalej

Kupa zmartwień Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

Zwykle dorośli unikają rozmów na jej temat. Dopóki nie zostaną rodzicami i nie odczują, że kupa (zwłaszcza ta w majtkach) bywa problemem wagi ciężkiej.

Czytaj dalej

Miś na nocniku Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

Dziecko jest gotowe na pożegnanie z pieluszką zazwyczaj między drugim a trzecim rokiem życia. Jak przeprowadzić naukę korzystania z nocnika?

Czytaj dalej

Odpuścić czy wymagać Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

Dorosły jest mądrzejszy od malca. Więcej wie, dużo przeżył i ma wymagania wobec dziecka, odnośnie tego, co mu wolno a co nie. Ale czy zawsze ma rację? Czasem dobrze jest odpuścić dziecku z wymaganiami i uszanować jego odmowę. Dlaczego?

Czytaj dalej

Pożeganie z pieluszka Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

Wychodzenie z pieluch jest traktowane jako sygnał, że dziecko dobrze się rozwija, a jego rodzice są skuteczni. W naszej kulturze często jest traktowane jako test dla rodziców. Czy słusznie?

Czytaj dalej

Po co nam ten zwierz Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Zwierzęcy domownik wnosi w życie rodziny wiele zmian. Dla dziecka mogą być to zmiany na lepsze. A dla rodziców świetne pole do działań wychowawczych. Po co nam w domu zwierzak? Bo oswaja lęki, uczy odpowiedzialności i nie tylko.

Czytaj dalej

Utracone królestwo Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

Gdy rodzina się powiększa, starsze dziecko często czuje się zagrożone. Trudno mu zrozumieć, że rodzicielska miłość nie dzieli się, lecz mnoży. Co mu pomoże odzyskać równowagę?

Czytaj dalej

Pomoc czy wyręczanie Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

Dlaczego warto powstrzymać się przed nadmiernym pomaganiem malcowi? Kiedy i dlaczego warto pomagać dziecku? W kwietniowym Dziecku uwaga naszych psycholożek została zogniskowana wokół kwestii pomagania i wyręczania.

Czytaj dalej

Trudne rozstania Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

Zanim dziecko ze złączonego z matką pępowiną maleństwa stanie się niezależną osobą, musi przejść długą drogę.
I trudne chwile pierwszych rozstań.

Czytaj dalej

Tak trudno się rozstać Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

Tak trudno puścić małą rączkę i pozwolić dziecku się oddalić, bo jeszcze coś mu się stanie, bo co, jeśli się potknie?. Ale przychodzi czas, kiedy trzeba się z maluchem na krótszą lub dłuższą chwilę rozstać. Ważne jest, by wybrać na to odpowiedni moment.

Czytaj dalej

Władca absolutny Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

Mówi się, że rozwój przebiega falami. Bunt dwulatka to pierwszy sztorm. Jego gwałtowność bardzo nas porusza, czasem tak bardzo, że gubimy kurs. Nie wiemy, czy mamy dziecku ulegać, czy uzbroić się w żelazną konsekwencję.

Czytaj dalej

Tak czy nie Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

W jakich sytuacjach warto powiedzieć dziecku Tak, zgadzam się? W jakich sytuacjach mówić nie? Kolejny artykuł z cyklu Dylematy rodzica - każdy kij ma dwa końce.

Czytaj dalej

Drogowskazy Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh

Decyzja zapadła. Rozwód. Przestajecie być parą, ale wciąż będziecie kochającymi rodzicami. I będzie wam zależało, żeby wasze dzieci miały obecnych i aktywnych w ich życiu rodziców.

Czytaj dalej

Stany niekontrolowane Anna Król-Kuczkowska

Kiedy wydaje się, że wszyscy odczuwają radość i świętują z bliskimi, w świecie ludzi, którzy doświadczyli bolesnych strat, są samotni lub cierpią na depresję, szczęście może być jednym z najbardziej odległych i najtrudniejszych do osiągnięcia stanów.

Czytaj dalej

Miłość historia osobista Anna Król-Kuczkowska

Bezpieczny styl tworzenia więzi to wielki kapitał, sposób na dobre, otwarte i odważne życie. Wiele osób buduje jednak relacje, w których nie czują się bezpieczne, w których ranią i są ranione. Na początku historii ich miłości coś musiało się zdarzyć.