„Musimy wyrzec się pragnień noszonych w sobie od dzieciństwa oraz, na ogół, przejść długi okres żalu, żeby zrezygnować z projektu zmienienia innych, zmuszania ich, by nas w końcu usłyszeli, nakłonienia do tego, by na nas reagowali, by uznali nasz subiektywny świat za słuszny. Poznajemy różnicę między „naprawianiem” kogoś lub czegoś a znajdowaniem sposobu radzenia sobie z własną sytuacją. Uczymy się, że akceptowanie granic niesie ze sobą większą wolność niż ich nieustanne oprotestowywanie; lekcja ta jest warta całego naszego żalu wynikającego z pogodzenia się z niespełniającą naszych oczekiwań rzeczywistością.”
Ta książka to jedno z najlepszych, dostępnych na rynku wprowadzeń do psychoterapii psychodynamicznej (autorka używa tego określenia wymiennie z „psychoanalityczny”). O jej sukcesie niech świadczy wiele przekładów i obecność tytułu w niemal wszystkich bibliografiach tekstów na temat współczesnej psychoterapii.
Autorka, Nancy McWilliams jest psychoterapeutką psychoanalityczną, psychologiem, superwizorem i wykładowcą uniwersyteckim m.in. na Rutgers University Graduate School of Applied and Professional Psychology.
Oryginalnie książka ukazała się jako ostatnia z trylogii, po „Diagnozie psychoanalitycznej” i „Formułowaniu przypadku w psychoanalizie„. Jednak my polecamy ją do przeczytania jako pierwszą.
Jest ona świetnym wprowadzeniem we właściwie wszystkie aspekty pracy psychoterapeuty. Dla początkujących adeptów będzie pasjonującym wprowadzeniem w ich zawód, bardziej doświadczeni terapeuci odnajdą w niej (często z ulgą i poczuciem zrozumienia), wnikliwe omówienie swoich zawodowych i osobistych dylematów.
Wydaje się, że pomóc może ona w końcowym podjęciu decyzji również osobom dopiero decydującym o nurcie dalszego kształcenia psychoterapeutycznego – zapewne części pomoże uznać, że dokładnie to chcą robić w przyszłości, a części, że zupełnie nie.
Ten, kto szukać tu będzie psychoanalitycznej ortodoksji w myśleniu i pracy, nie znajdzie dla siebie wiele interesującego, ten kogo bardziej ciekawi skuteczna praca i niezależne myślenie oparte o rzetelną wiedzę, najnowsze badania i szerokie kliniczne doświadczenie, doceni każdą stronę tej książki.
Nancy McWilliams przystępnie, ale i erudycyjnie, opisuje wartości i założenia budujące psychodynamiczną teorię i warsztat. Autorka omawia poszczególne fazy leczenia, opisuje szczegółowo m.in. rzadko poruszane zagadnienie przygotowania pacjenta do procesu terapeutycznego oraz analizuje jak radzić sobie z naruszeniem granic terapeutycznych. Znajdziemy tutaj również wnikliwie opisane warunków budowania dobrego przymierza terapeutycznego z pacjentem.
Cała książka napisana jest zrozumiałym językiem, momentami bardzo osobiście – autorka przytacza przykłady z własnej praktyki i życia, oraz ilustrowana przykładami klinicznymi.
Nancy McWilliams poświęca tez wiele uwagi obszarowi osobistego funkcjonowania terapeuty – omawia wagę dbania o siebie, superwizji, aktywnego funkcjonowania w środowisku zawodowym i wiele innych.
To co w tej książce szczególne, to – poza głęboką wiedzą – jej niezwykle wrażliwy i osobisty ton, który umożliwia odnalezienie na jej kartach własnych doświadczeń i wątpliwości.
Poza tym, że książka jest dla psychoterapeutów lekturą obowiązkową, to jeszcze niezwykle inspirującą. A takie połączenie nieczęsto się zdarza.
Książkę można kupić na stronach Wydawnictwa Harmonia.