Psychoterapia to leczenie przez rozmowę. Jednak nie każda rozmowa jest psychoterapią, co więcej – nie zawsze to, co nazywamy psychoterapią leczy i pomaga. Książka Paula Wachtela „Komunikacja Terapeutyczna” wnikliwie analizuje proces komunikacji w terapii, pokazując co i jak przyczynia się do terapeutycznej zmiany, a co może ją utrudniać.
Autor, w ogromnie ciekawy sposób opisuje jaką wagę ma sposób komunikowania się z pacjentem – czyli to kiedy i jak decydujemy się jako terapeuci interpretować, pytać czy komentować.
To wnikliwe i inspirujące studium języka w psychoterapii to lektura obowiązkowa dla praktyków. Autor, uznany ekspert, klinicysta i wykładowca nie tylko zwraca uwagę na to, jak odbierane mogą być interwencje, ale – ilustrując – powołuje się zarówno na współczesne badania nad psychoterapią, jak i na własne bogate doświadczenie. Z każdą stroną i każdym przykładem staje się jaśniejsze, że nie tylko to co mówimy i jak dobrze rozumiemy pacjenta ma wpływ na skuteczność terapii, ale również to w jaki sposób możemy pacjenta do tego rozumienia zaprosić – bez oskarżania i urażania.
Gorąco polecamy!
Książkę mozna kupić na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.